Silajlık Mısır

Hayvanların en önemli besin kaynakları arasında mısır silajı

Artık günümüzde yeşil otlak alanlarının azalmasıyla ve bazı aylarda yeşil yem bulunmaması nedeniyle silaj yem üretimi önemli bir artış göstermektedir. Silaj yem, taze yeşil ve sulu bitkilerin olmadığı durumlarda besiciler için çok ö
0.0 (0 oy)
Hayvanların en önemli besin kaynakları arasında mısır silajı

Artık günümüzde yeşil otlak alanlarının azalmasıyla ve bazı aylarda yeşil yem bulunmaması nedeniyle silaj yem üretimi önemli bir artış göstermektedir. Silaj yem, taze yeşil ve sulu bitkilerin olmadığı durumlarda besiciler için çok önemli bir alternatiftir. Kurutulmuş bitkilerde besin değerinde önemli kayıplar yaşanırken, silaj yapılarak elde edilen yemlerde besin değeri kaybı yaşanmamaktadır. Silaj yapılan bitkiler, tazeliklerini ve yumuşaklıklarını korudukları için ve oluşan süt asidi nedeniyle hoş bir kokuya sahiptirler. Bu yüzden de hayvanlar silaj yemi severek yemektedirler. Birçok yeşil ve suyu bol bitkiden silaj yapılabilir. Ancak üretimindeki verimi ve silolama kolaylığı nedeniyle en çok tercih edilen bitki mısır bitkisidir. Çok tercih edilmesi, nedeniyle silajlık mısır üretimi de buna bağlı olarak her geçen yıl artmaktadır. Kolay silolanabilmesi nedeniyle mısır silajında katkı maddesi kullanılmasına gerek bulunmamaktadır.

Silajlık mısır bir sıcak iklim bitkisidir. Ortalama sıcaklığın 25-35 C olduğu yerlerde çok iyi gelişir ve yüksek verim elde edilir. Yüksek dane verimli çeşitler en iyi silajlık mısır çeşitleridir. Mısır kuraklığa dayanıksız bir bitkidir ve bolca sulanması gerekmektedir. Ayrıca bitki besin değeri yüksek olan topraklarda yetiştirilmelidir. Ana ürün olarak mısır ekilecek tarlalar sonbaharda derince sürülür, ilkbaharda ise tırmıkla ufalanır. Toprak hazırlandıktan sonra mısır ekimi yapılır. Gübreleme ve sulama işlemleri de üretimin verimli olması açısından önemlidir. Gübrenin yarısı ilk ekimde verilir, diğer yarısı ise 40-50 cm boylandığında verilir. Mısır bölgelere göre ve toprağın yapısına göre hasada kadar 2 veya 5 kez sulanmalıdır. Danelerde çukurlaşma olduğunda, hamur olumu döneminde biçim yapmak gerekmektedir. Hasadı yapılan bitkiler, bekletmeden silolama yapılmalıdır. 2 ay kadar sonra silaj yemi kullanıma hazır olacaktır.