Silajlık Mısır

Hayvancılıkta mısır sılajının yeri

Dengeli ve sağlıklı beslenme hayvancılıkta en önemli konuların başında gelir. Aynı insanlarda olduğu gibi hayvanların da dengeli ve düzenli beslenmeleri gerekir. Böylece hayvancılıkta verim artırılmış olur. İyi beslenmiş hayvanlarla,
0.0 (0 oy)
Hayvancılıkta mısır sılajının yeri

Dengeli ve sağlıklı beslenme hayvancılıkta en önemli konuların başında gelir. Aynı insanlarda olduğu gibi hayvanların da dengeli ve düzenli beslenmeleri gerekir. Böylece hayvancılıkta verim artırılmış olur. İyi beslenmiş hayvanlarla, insanların da et ve süt ihtiyaçları daha sağlıklı bir şekilde karşılanmış olur.

Ülkemizde hayvancılık son yıllarda önemli gelişmeler göstermiştir. Hayvanlar tek taraflı beslenirlerse gelişme bozuklukları ve sindirim bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde hayvanların ana besin kaynakları meralardır. Ancak meralarda dört mevsim kaba yem bulmak mümkün olmadığı için, kaba yem ihtiyacı silaj yapılarak karşılanmaya çalışılmaktadır. Yeşil ve su bakımından zengin bütün bitkilerle silaj yapılabilir. Ancak sıkıştırma kolaylığı ve besin değerinin yüksekliğinden dolayı en çok mısır silajı kullanılmaktadır.

Ülkemizde hayvan beslenmesinde giderek daha çok kullanılan ve kışlık beslenme sorununu ortadan kaldıran mısır silajı yapımı için bir takım teknik bilgilerin öğrenilmesi gerekmektedir. Silajlık mısırın ekilmesinden, hayvanlara verilmesine kadar geçecek sürede yapılması gerekenler iyice öğrenilmelidir. Silajlık mısır daha çok yaz aylarında ekilmektedir. Bu mısırların boyları uzun, yaprakları geniş ve koçan ağırlıkları fazla olmalıdır. Mısır ekildikten sonra gübreleme, çapalama ve sulama gibi işlemler titizlikle yapılmalıdır. Mısır bir sıcak iklim bitkisi olduğu için bol miktarda sulanmalıdır. Yaklaşık 90-100 gün sonunda mısır hasat edilmelidir. Bu süre sonunda daneler süt olumundan hamur olumuna geçme dönemine girmektedir. Silaj yapımı için en uygun dönem bu dönemdir. Mısır hasat edildikten sonra silolara doldurulur. Birçok değişik silo tipleri vardır. Elde etmek istediğiniz ürün miktarına göre silo tiplerinden birini tercih etmelisiniz. Silolara doldurulan mısırlar hava almayacak şekilde plastik bir örtüyle örtülür ve 2 ay kadar havasız ortamda saklanarak ekşitilmesi sağlanır. Bu süre sonunda silaj hayvanlara yedirilmek üzere hazır hale gelecektir.